تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نظریه های اقتضایی رهبری

  افراد به منظور ارضاء و برآورده ساختن هدف‌های فردی خود، به یک سازمان می‌پیوندند. آنان در می‌یابند هدفهایی را که یک شخص به تنهایی نمی تواند به آنها دسترسی یابد، از طریق سازمانها و با مساعدت و مشارکت در آنها امکان پذیر است. در نتیجه تلاش افراد برای نیل به اهداف فردیشان، یک سازمان را تشکیل می‌دهد. (کهن, 1388, ص. 29).

  توانایی تاثیرگذاری مدیران بر مبنای اختیار رسمی از پست سازمانی آنان ناشی می‌گردد. در مقابل، رهبران ممکن است منصوب شده یا از درون گروه، پدید آمده باشند. رهبران می‌توانند بر عملکرد دیگران تاثیر بگذارند بدون آنکه قدرت تاثیرگداری آنان از اختیار رسمی ناشی شده باشد. (فیضی, 1386, ص. 288)

  سازمان ها، قدرتی به افراد اعطا می‌کنند که با این قدرت قادرند بسیاری از امور و اقدامات را به انجام برسانند. آنان می‌توانند اهداف فردی را برآورده سازند و البته برآوردن آن هدفها بدون فعالیتهای سازمان غیر عملی و یا لااقل بسیار پیچیده و دشوار خواهد بود. (کهن, 1388, ص. 29-30).

  رهبری عبارت است از فرایند نفوذ در دیگران و برانگیختن آنان برای همکاری با یکدیگر در جهت تحقق هدفهای سازمانی. (فیضی, 1386, ص. 288). رهبران کسانی هستند که توانایی نفوذ بر دیگران را دارند و دارای اقتدار مدیریتی نیز هستند. (رابینز & دی سنزو, 1379, ص. 335)

  به عبارت دیگر رهبری، از تحت تاثیر قرار دادن دیگران برای کسب هدف مشترک تعیین شده است. برای مدیر، اهداف سازمان اولویت دارد، در حالی که برای رهبر  ...


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : سازمان ,آنان ,دیگران ,رهبران ,اهداف ,افراد ,فیضی 1386 ,اختیار رسمی ,
  نظریه های اقتضایی رهبری

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com